banner2

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti Hakkında Bilgi

ÖZEL HABER- Doğanın bu denli bozulduğu günümüz dünyasında halen daha doğallığını ve doğal güzelliklerini korumayı başarmış bir alan bulmak son derece zor.

editör
editör
21 Haziran 2022 Salı 10:45
Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti Hakkında Bilgi

İşte Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti de bu korunmayı başarmış alanlardan bir tanesi olarak dikkat çekiyor. Kızılırmak Deltası, Türkiye’nin içerisinde akmakta olan en uzun ırmak Kızılırmak tarafından taşınmış olan alüvyonlardan oluşmuş bir doğa harikası. 
Keza Türkiye’nin en büyük sulak alanlarından bir tanesi olarak da biliniyor. İşte bu denli sulak bir alan olması da bu alanı kuşlar için deltanın ismi gibi, adeta bir cennet haline getiriyor. Kuşların uğrak coğrafyalarından bir tanesi olunca bu alan kuş gözlemciliği yönünden de benzersiz olanaklar sunuyor. Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, Karadeniz’in en büyük şehri olan Samsun’un merkezine yaklaşık 30 km uzaklıkta yer alıyor.

Pek Çok Coğrafi Alan Mevcut
Delta, pek çok alana da ev sahipliği yapması yönünden beğeni topluyor. Yukarıda da ifade edildiği gibi alüvyonlardan meydana geliyor olması, bu deltayı son derece verimli bir tarım alanı haline getiriyor. Bu sayede pek çok tarım ürününün yetiştirilmesi için burası adeta biçilmiş kaftan. Buna ek olarak delta bünyesinde sazlıktan bataklığa, denizden kumullara kadar sayısız coğrafi farklılık yer alıyor. Bu da deltayı daha da ilgi çekici hale getiriyor. Keza bu durum manzarayı da benzersiz kılıyor. Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, Unesco Dünya Geçici Kültür Mirası içerisinde de yer alan bir coğrafi bölge.

Göllerden Oluşan Görsel Şölen
Kızılırmak Deltası çevresi pek çok göle de ev sahipliği yapar. Her ne kadar Karadeniz Bölgesi her mevsim yağış alması mümkün bir bölge de olsa bu yağışlar özellikle İlkbahar aylarında zirveye ulaşır. Durum böyle olunca da Kızılırmak Deltası’ndaki sular hayli yükselerek pek çok alanı su altında bırakır. 
Bu başta kulağa pek hoş gelmese dahi görsel bir şölene hazırlık anlamına da gelir. Zira Kızılırmak Deltası çevresindeki pek çok göl bu doğa olayı sayesinde birleşmeye çok yakın bir hal alır. Yani irili ufaklı göller sanki tek bir göl gibi görünerek bakanları kendisine hayran bırakır. Buna ek olarak Kızılırmak Deltası çevresinde yer alan göllerin çoğunun az tuzlu olduğunu ifade etmekte de yarar vardır. Göllerin derinlikleri ise pek fazla değildir.

Zengin Biyolojik Çeşitlilik
Kızılırmak Deltası son derece zengin bir biyolojik çeşitliliğe de ev sahipliği yapar. Bu durum özellikle kuşlar açısından söz konusudur. Kızılırmak Deltası’nda yaşamakta olan yaklaşık 500 kuş türü vardır. Elbette bu durum kuşların göç etme özelliklerinden dolayı mevsimden mevsime değişkenlik de gösterebilir. Ancak bir alanda 500 kuş türü yaşaması; Türkiye’deki kuş türü çeşitliliğinin yaklaşık dörtte üçü demektir. Bu da deltanın kuş gözlemcileri açısından ne kadar önemli olduğunu bir defa daha gözler önüne serer. Aynı zamanda Türkiye’nin özenle korunması gereken alanlarından bir tanesi olduğunu da akla getirir. Ne de olsa bu denli zengin bir biyolojik çeşitlilik ancak pek çok canlıya ev sahipliği yapan bu sulak alanların özenle muhafaza edilmesi halinde elde edilebilecektir.

Hangi Zamanda Gitmeli?
Pek çok kuş türü göç mevsiminde dinlenmek için sulak alanları tercih eder. İşte bu sulak alanlar içerisinde kuşlara en uygun düşenlerden bir tanesi de Kızılırmak Deltası’dır. Dolayısıyla bu deltayı ziyaret etmek isteyenlerin özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarını tercih etmelerinde yarar vardır. Bu sayede göç eden kuşları görmek de mümkün hale gelecektir.

Toplu Taşıma ile Nasıl Gidilir?
Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti ne yazık ki toplu taşıma ile ulaşmanın mümkün olmadığı alanlardan bir tanesidir. Ulaşım için ya özel araç ya da bisiklet sahibi olmak gerekir. Ancak bazı firmalar belirli zamanlarda bu deltaya tur da düzenlemektedir. Bazı gezginler ise deltaya ulaşmak için yürümeyi tercih etmektedir. 
Ancak yürüyecek kadar cesur olan gezginlerin yağışlardan olumsuz etkilenmemesi için bahar aylarından yana tercihlerini kullanmalarında yarar vardır. Aksi halde güzel başlayan bir gezi kötü bitebilir. Ayrıca belirtilmesi gerekir ki delta içerisinde gezginlerin istifade edebileceği bazı tesisler de bulunmaktadır. Burada yemek yemek, kahvaltı etmek ve bazı yöresel ürünlerden satın almak mümkün olabilecektir.

Deltada Hangi Tarım Ürünleri Yetişir?
Kızılırmak Deltası son derece verimli topraklara sahip olduğundan pek çok tarım ürünü de burada yetiştirilir. Bunlardan bazıları şunlardır;
Pirinç
Şeker Pancarı
Mısır
Sebze
Elbette iklimin el verdiği ölçüde daha farklı tarım ürünleri de mevsimlik olarak yetiştirilebilmektedir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner3