Emre ŞAHİNOL/BAFRA (Samsun), (DHA)-SAMSUN’un Bafra İlçesinde 22 yıldır çilek üretimi yapan Bayram Ali Kadıoğlu, tescil ettiği markasıyla ürettiği ürünleri, 5 farklı şehre ve Arabistan’a gönderiyor.

Samsun’un Bafra İlçesi Elifli Mahallesinde 22 yıldır çilek üretimi yapan Bayram Ali Kadıoğlu, kendi markasıyla ürünlerini pek çok şehre ve Arabistan’a gönderiyor. 2002 yılında tütüne alternatif olarak çilek üretimine başlayan Kadıoğlu, zamanla tütün üretimini bırakarak, tüm arazisini çilek üretimi için kullanmaya başladı. 2016 yılında 'Elifli Çileği' markasını tescil ettirdiğini belirten Kadıoğlu, ürettiği çilekleri Samsun, Bafra, Tokat, Sinop, Trabzon’a ve bu yıl yurtdışında Arabistan’a gönderdiğini söyledi.

Hollanda’dan Rize’ye gelip çayın üretim aşamalarını gördüler Hollanda’dan Rize’ye gelip çayın üretim aşamalarını gördüler

'İŞÇİLER ÜNİVERSİTE MEZUNU'

Bu yıl için 30 dekar alanda 70 ton çilek hasat edeceğini söyleyen Kadıoğlu, “Bu yıl sıcaklar erken geldi, 20 gün çilek hasadını erken yapmak zorunda kaldık. Güneşlerin ardından tekrar yağmurların başlaması nedeniyle, çileklerimizin yüzde 50’si çürüdü ve atmak zorunda kaldık. Çilek hasadı yaparken çileği çekerek değil, çevirerek kopartmak gerekiyor. İşçilerimiz üniversite mezunu. Önümüze gelen her işçiyi tarlamıza sokmuyoruz, bizimle çalışacak olan işçilerin bilinçli olması gerekiyor. Çilek tarlada 70-80 lira. Manavlarda kilosu 100 lira. Elifli Çileği'nin aromasının diğer çileklere göre daha yoğun. Bunun nedeni ise tamamen doğal yollardan üretim yapmamızdan kaynaklanıyor" dedi. (DHA)