SAMSUN, (DHA)- SAMSUN Büyükşehir Belediyesi tarafından 2013 yılında 55 akademisyen tarafından hazırlanarak ziyarete açılan Kent Müzesi, içinde bulundurduğu kültür, tarih, sanat ve birçok türdeki eserler ile dikkat çekiyor. Hizmete açıldığı tarihten bugüne kadar Avrupa’dan birçok ödül kazanan Samsun Kent Müzesi, yılda 1 milyon ziyaretçi ağırlıyor.

Avrupa'nın en prestijli 6 müzesinden biri olan "Samsun Kent Müzesi" yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çekiyor. Açıldığı günden itibaren büyük ilgi gören müzenin kentin tarihine ışık tuttuğunu söyleyen Müze Sorumlusu ve Sanat Tarihçisi Nilgün Sarıçoban, ”Samsun Kent Müzesi 55 akademisyen ile birlikte hazırlanmış bir çalışmadır. Toplam 2 binadan oluşmakta ve bu binalar Devlet Demir Yolları’na lojman olarak tasarlanmış binalardır. Bu 2 bina birbirlerine cam bir tünel ile bağlı. İlk binada daha çok Samsun şehrinin tarihsel süreci yer alıyor. '15 bin yıllık bir geçmişe yaslanırım’ sloganıyla birlikte Tekkeköy mağaralarındaki ilk ayak izleriyle bu süreç başlıyor. Milli mücadele, mübadele, cumhuriyet tarihi, yönetici tarihi gibi konu başlıkları müzemizde yer alıyor. İkinci binamızda ise şehrimizin gelenek ve kültürleri bulunuyor. Unutulmaya yüz tutmuş el sanatları çarşısı ve ekonomisi hakkında bilgiler mevcut. Kent Müzesi aslında bu şehrin bir turizm rehberidir. Gelen ziyaretçiler şehrimiz hakkında genel bir bilgi sahibi olabiliyor” dedi.

Trabzon'da sağanak yolları göle çevirdi (3) Trabzon'da sağanak yolları göle çevirdi (3)

'KENT MÜZESİ BU ŞEHRİN KENT BELLEĞİDİR’

Yılda 1 milyon ziyaretçinin müzeye geldiğini söyleyen Nilgün Sarıçoban, ”Gelen ziyaretçilerimize 'ilk önce müzemizi sonra şehrimizi gezin' diyoruz. Çünkü burada nokta atışlı bilgiler veriyoruz. Kent müzesi bu şehrin kent belleğidir. Müzemiz yerli ve yabancı olarak geniş bir turist kitlesini ağırlıyor. 2006 yılından itibaren okul dışı eğitimi destekleyen müzemiz ‘Müzede 1 gün’ projesinin yürütücüsü olarak devam ediyor. Öğrenci gruplarını rehber eşliğinde gezdirdikten sonra öğrendiklerini atölyelerimizde pekiştiriyoruz” diye konuştu.

Samsun Kent Müzesi ilk olarak Tarihi Kentler Birliği tarafından 2013 yılında ‘Proje Özel Ödülü’ alırken 2015 yılında ise Avrupa Müze Akademisi’nin (EMA) düzenlediği ‘XX. Luigi Micheletti Award Müze Yarışması’nda Avrupa’nın en prestijli 6 müzesinden birisi olarak seçildi. Yine 2015 yılında ‘Müze Özendirme Ödülü’ kazanarak Türkiye ve dünyada örnek gösterilen müzelerden birisi olarak tarihe geçti. (DHA)