Şerife Serap KARA/AMASYA, (DHA) - AMASYA’da yılın ilk buğday hasadı yapıldı. Gökhöyük Tarım İşletmesi Müdürlüğünde gerçekleştirilen buğday hasadına Amasya Valisi Yılmaz Doruk, Amasya İl Tarım ve Orman Müdürü Gürol Çetin ile Amasya Ziraat Odası Başkanı Mustafa Cebeci, Özel İdare Genel Sekreteri Erdin Acar ve Gökhöyük Tarım İşletmesi Müdürü Muhammet Altıparmak katıldı.

Biçerdöverle yılın ilk buğday hasadını yapan Vali Yılmaz Doruk, “Bugün Gökhöyük Tarım İşletmemizde buğday hasadımızı başlatıyoruz. Amasya tarımda önemli bir il. Amasya’nın ekonomisinde tarımın yeri oldukça büyük ve ilk sıralarda yer alıyor. Biz işletmemizde sertifikalı tohum üretiyor çiftçilerimize dağıtıyoruz. 25 bin dekarlık alan Gökhöyük Tarım İşletmemiz tarafından işletiliyor. Busene yağmurların geç kalması sebebiyle biraz sıkıntı yaşadık, ama Mayıs ayında yağan yağmurlarla çok şükür büyük bir afet yaşamadan hasadımızı alacağız. Dekardan 600 kilogram kadar buğday alacağız ve buda buğday üretimi rekolte bakımından kötü demeyeceğimiz bir miktar diyebiliriz. 2024 yılı buğday hasadının Amasya’mıza ve ülkemize hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum" dedi.

ANIZ YAKARKEN DİKKATLİ OLUN

Tokat'ta 4 katlı apartmanın çatısı yandı Tokat'ta 4 katlı apartmanın çatısı yandı

Ayrıca Vali Yılmaz Doruk çiftçileri anız yakma konusunda uyarılarda bulunarak, “Buradan bir uyarıda bulunmak istiyorum. Hasat sonrası çiftçilerimiz anızları yakıyorlar. Sonrasında ise büyük afetlere yol açacak sonuçlarla karşılaşıyoruz. O yüzden bu konuda dikkat etmelerini ve anız yakma gibi bir duruma sebebiyet vermemelerini istiyoruz. Sadece yangınlar değil bütün arazimizdeki yaban hayatının da yok olmasına neden oluyor. Sonrasında ise toprağın veriminin düşmesine de sebep oluyor. O yüzden çiftçilerimizi tekrar buradan uyarmak istiyorum" diye konuştu.(DHA)