Selçuk BAŞAR/TRABZON,(DHA)-TRABZON Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya, “Belediye Başkanı olduktan sonra belediyede benim 1 tane akrabamın işe başladığı tespit edilsin, ben bütün Trabzon’dan özür dileyeceğim. ‘Ben belediyeye akrabalarımı doldurmuşum’ diye ipe sapa gelmez iddialar ortada duruyor. Bunları kamuoyuna ve Allah’a havale ediyorum. Ben kendimden eminim, duruşum nettir. Ben başkan olduktan sonra bir tane akrabam işe başlamamıştır" dedi.

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya, düzenlediği basın toplantıyla gündemdeki konularla ilgili açıklamalarda bulundu, gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Belediye Başkan Yardımcıları Cüneyt Zorlu ve Alper Öztürk ile ORBEL Genel Müdürü Celal Akaç’la birlikte toplantıya katılan Başkan Kaya, seçimin ardından yaşanan gelişmeleri ve yapılan çalışmaları anlattı.

‘TOPLUMUN HER KESİMİNİN GÖNLÜNE LAYIK OLARAK BELEDİYE BAŞKANI SEÇİLDİK2

Toplumun geniş kesimlerinin desteğiyle seçimi kazandıklarını dile getiren Başkan Kaya, “31 Mart’tan sonra Ortahisar Belediyesinde bir değişiklik oldu. Trabzon halkı böyle takdir etti ve Allah’ın izniyle Ortahisar Belediyesi seçimlerini kazanarak göreve geldik. Geldiğimiz ilk günden bugüne inanın Trabzon’un her kesiminden, her görüşten binlerce hemşerimizin ziyareti gerçekleşti, halen devam ediyor. İnanılmaz bir ilgi ve sevgi, ziyaretçi trafiği var. Hepsine huzurunuzda teşekkür ediyorum, sağ olsunlar. Bu şunu gösteriyor, bize toplumun her kesimi destek verdi. Toplumun her kesiminin gönlüne layık olarak belediye başkanı seçildik. Bu benim için çok kıymetli. Biz de seçim sürecinde hep şunu söyledik; biz partizanlık yapmaya değil, Trabzon’umuza hizmet etmeye geldik. O istikamette görevimizi yapma gayretinde olduk. Daha işin başındayız, şunu şurasında 3,5 aylık bir zaman oldu. Bu süreçte yapılanlarla ilgili sizlere kısa bir bilgi vereyim” dedi.

‘GELDİĞİMİZDE BULDUĞUMUZ TABLO, UMDUĞUMUZ TABLO DEĞİLDİ’

Seçimin ardından ortaya çıkan tablonun kendilerini şaşırttığını ifade eden Başkan Kaya, “Tespitleri yapabilmek toplumu doğru bilgilendirmek adına Meclis toplantısında, Sayın Cüneyt Zorlu, faaliyet raporu görüşmelerinde ayrıntısıyla nasıl bir tablo devraldığımızı açıkladı. Personel sayımızdan mali durumumuza kadar umduğumuzun dışında bize göre sıkıntılı bir tablo devraldık. Ama biz şikâyetçi olmak için değil Trabzon’a ayrımsız hizmet etmek için bu göreve talip olduk. Bu görevler kolay görevler değildir, zor görevlerdir ama bir o kadar da onurlu ve şerefle bir görevlerdir. Milletimiz bize şehrin emini olma onurunu vermiştir, bunun için tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Şehrin emini olma sıfatına uygun çalışmak ve işler yapmaktır. Seçildiğimiz günden bugüne kadar bu hassasiyetle görevimiz yapmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

‘GİDERLERİMİZİ AZALTMAK İÇİN ÖNEMLİ ADIMLAR ATTIK’

Göreve gelir gelmez giderlerin azaltılmasına yönelik önemli adımlar attıklarının altını çizen başkan Kaya, şöyle konuştu:

“Şöyle bir örnek vereceğim, belediye şirketlerinde görev yapan arkadaşlarımız iki asgari ücret tutarında ücret alır, biz onu bire indirdik. İlk işimiz tasarruf genelgesi gelmeden onu bire indirmek oldu. Şirket genel müdürlerinin maaşlarında indirimler yaptık. Bunun dışında bazı kiralık mülklerimiz vardı, oralarda gereksiz kiralamalar yapıldığını, gereksiz kiralar ödendiğini gördük, o anlaşmaları iptal ettik. Yakıt maliyetlerimiz çok yüksekti, yüzde 50’ye yakın bir şekilde düştü. Bunun önemli bir sebebi taş ocağının devri meselesidir. Bunun dışında uyguladığımız bir takım tedbirlerle özellikle araçların yakıt harcama limitlerini düşürdük. Derdimiz şu, gayretimiz şu; Trabzonlu bize güvendi Ortahisar halkı bize destek verdi, bu güvenine layık olmak, her bir kuruşu kollamak ve doğru işler yapabilmektir. Benim ve arkadaşlarımın bütün hassasiyeti bu noktadadır.”

‘KENT LOKANTAMIZI CUMA GÜNÜ AÇACAĞIZ’

Halkın merakla beklediği Kent Lokantası ile ilgili bilgi veren Başkan Kaya, “Kent lokantamız var, buna ilişkin dün son gözlemlerimizi yaptık. Meydanda İskenderpaşa Camiinin yanında bir yer kiraladık, oranın imalatı biraz uzun sürdü, bu konuda eleştiriler aldık. Haklılar fakat kent lokantası oradaki binadan ibaret değil arka tarafta bir mutfak yeri olarak planlanmış ama atıl durumda olan bir yer var, orayı aldık ve malzemelerini temin ettik. Şöyle düşündük, kent lokantasında kentimizin güzel insanlarına ucuz kaliteli yemek sunarken kendi personelimizi bundan mahrum bırakamayız. 10 yıllık belediyede personelimiz öğle yemeği yiyemiyor. Bu şu demek, yemek yemeyen insan verimli çalışamaz. Dedik ki personelimize yemek yiyebileceği bir ortam hazırlayalım. Allah izin verirse Cuma namazından sonra Meydandaki kent lokantamızı Trabzonlu hemşerilerimizle, buradaki kent mutfağımızı da Perşembe çalışanlarımızla buluşturacağız. Siz değer basın mensuplarını da davet ediyorum” dedi.

‘GÖREVE GELDİKTEN SONRA SADECE 1 KİŞİYİ İŞTEN ÇIKARDIK’

Göreve geldikten sonra sadece 1 kişiyi işten çıkardık, onun sebebi de bu kişinin 4 Nisan’da işe alınmış olmasıdır” diyen Başkan Kaya, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu şehrin insanları için ne yapabiliriz’i” kendine dert edinmiş insanlarız ama öbür taraftan da sizin dışınızda gelişen, konuşulan meseleler var. Sizler de buna yakınan tanık oluyorsunuz. Biz de bu işin doğasında olan bu eleştirilere muhatap olduk, olmaya devam ediyoruz. Bir vatandaş aradı; “Başkanım siz göreve geldikten sonra 70 AK Partiliyi buradan atmışsınız” dedi. Seçimler bittikten sonra bizim işten çıkardığımız çalışan sayısı 1 kişidir. Neden? Seçim 31 Mart’ta yapıldı, o arkadaş 4 Nisan’da yani seçimden 4 gün sonra alelacele bizim bilgimiz dışında, el altından listeye yazılıp oraya koydu. Sadece işten çıkarılan odur, çünkü işe alınması etik olmamıştır. Çünkü 31 Mart’ta irade kullanma yetkisini bu halk bize vermiştir. Aynı şekilde seçim takvimi başladığı 12’inci aydan 3’üncü aya kadar birçok kişi işe alındı ama “Biz kimsenin ekmeğinden olmasını istemiyoruz” dedik. Gücümüz yettiğince, imkanlarımızı seferber ettik, kimsenin işten atılmasını istemedik. O doğrultuda bugüne kadar geldik. Yani bilinçli bilinçsiz kulaktan dolma bilgilerle “CHP geldi belediyeden 70 kişiyi işten attı” söylemi kesinlikle yanlıştır, kesinlikle öyle bir şey yoktur.”

‘BELEDİYEDE 500 PERSONEL FAZLALIĞI TESPİT EDİLDİ’

Belediyede 500 civarında fazladan personel olduğuyla ilgili tartışmalara açıklık getiren Başkan Kaya, şunları kaydetti:

“Hep söylüyorum, Belediyede personel fazlalığı vardır. Bu benim tespitim değildir, müdürlerimizin tespitidir. Ben müdürlerimizi çağırdım, “Biriminizde işinize yarayan işini düzgün yapan partisine bakmaksızın Belediyeye iyi hizmet verme gayretinde olana kimse, sahip çıkın ama işe gelmeyen, iş ahlakına sahip olmayan, çalışmak istemeyen, verilen işi yapmayan isimleri, verimsiz olan arkadaşlar varsa belirleyin” dedim. Bütün birim müdürlerimizin yaptığı tespittir, ben de bunu 500’e yakın olarak ifade ettim. Müdürlerimiz birimlerini sürekli takip ediyor, Temizlik İşleri Müdürü şöyle bir taleple yanımıza geldi: “Başkanım yaz mevsiminde şehir kalabalıklaştı, temizlik işlerimizde aksamalar oluyor, bunun için acil personele ihtiyacımız var” dedi. Biz de madem fazlalık var, bunun içinden bu talebi karşılayalım, yeni personel almayalım dedik. Belirlenen bazı isimlere, burada ihtiyaç var dedik, baktık ki orada çalışmak istemiyorlar. Bahane ürettiler. Son çare şehirde hizmet aksamaması adına mecburen belli sayıda temizlik işçisi alacağız.”

‘BENİM ZARARA TAHAMMÜLÜM YOKTUR’

Trabzon'da 'Kent Lokantası' hizmete girdi Trabzon'da 'Kent Lokantası' hizmete girdi

Belediye iştiraklerini incelediğini ve birçok sıkıntı gördüğünü dile getiren Başkan Kaya, “Yine yaz mevsiminin gelmesine ve şehrin kalabalıklaşmasına bağlı olarak tesislerimizde garsona ihtiyacımız var. Boztepe Seyir Terası, Ekopark, Sağlıkçılar Parkı gibi değerli işletmeler var, ben bunları yapanlara huzurunuzda teşekkür ediyorum, ama eleman ihtiyacı var ve işletmelerinde sıkıntı var. Ben ticaretten geliyorum, zarara asla tahammülüm yok. Gittim her bir işletmemizi yerinde inceledim, gerekli tahlilleri gözlemleri yaptım, birçok eksikleri gördüm. Oturduk bunu değerlendirdik. Seyir Terası aylık 150-200 bin civarı zarar ediyordu, ama bugün zarar etmiyor. Belli dokunuşlarla o zararı bitirdik. Belli işletmelerimizin böyle zarar etmesi canımızı sıktı. Trabzon’da kafe işleten arkadaşlarımızla görüştük onlardan da yeterli desteği alamadık. İş başa düştü, sıkıntılı işletmelerimizden biri de Sağlıkçılar Parkı. Oraya eşimle kahvaltıya gittik. Çok iyi bir gözlemciyim, baktığımda bir takım düzensizlikler olduğunu gördüm, bir başıboşluk olduğunu gördüm. Müşteri geliyor “Hoşgeldiniz” diyen kimse yok. Eşime “Arayıştayım” dedim. “Bu işletmelere çeki düzen verecek nitelikli yönetici bulamadım” dedim. Eşimin kardeşi Nurdan hanım, baldızım oluyor, hani baldızı işe başladı, diye yazıldı ya, eşim bana, “Bizim Nurdan burayı mis gibi yapar, sen de inanamazsın” dedi. “Söyle gelsin” diye hanıma rica ettim. O da, “Eniştenin ricasıdır, burayı gel gör” dedi. Geldi ama sigortası yapılmadı, işe girişi yapılmadı. Baktı etti, yapılacakları listeledi, oradaki arkadaşlara müşteriye nasıl davranılması gerektiğini, nasıl cironun artırılabileceğini, oradaki tertip düzen vs. bilgisini aktardı, hep birlikte çalıştılar. Bunlarla ilgili bütün kayıtlar elimizdedir. Niye kayıt altına aldırdık? Çünkü Trabzon’u biliyorum. Yarın önümüze başka şeyler koyabilirler, buradaki iyi niyeti göstermek adına her şeyi kayıt altına aldırdım, arzu edenle paylaşırım” şeklinde konuştu.

‘EŞİMİN KARDEŞİ BELEDİYEDEN 1 KURUŞ ALMADAN ÇALIŞTI’

Başkan Kaya, baldızını işe aldığı yönündeki eleştirilere şu şekilde cevap verdi:

“Nurdan hanım işe girişi yapılmadı, sonra personel müdürümüz “Başkanım burada elektrik var, burada yüksekte çalışma işleri var, bir günlük sigorta giriş çıkışı yapalım” dedi. “Olsun” dedim ve 1 günlük 7’inci ayın 1’i itibarıyla iş giriş çıkışı vardır. Bugüne kadar oraya kattıkları ve yaptıkları için de belediyemizden bir kuruş dahi almadı. Nurdan hanımın çalışmak diye bir derdi yoktur, sadece benim ricam, “İşletmeyi verimli hale getirelim burayı zarardan kurtaralım temiz olsun” dedim. Giden bir daha gitsin, baksın oradaki çehrenin nasıl değiştiğini görsün. Oradaki rakamların nasıl değiştiğini görecekler, 4 bin olan cironun 16 bin liraya nasıl çıktığını görecekler. Ben oraya kattığı değer için kendisine teşekkür ediyorum. Ve bunu 1 lira almadan belediye işçisi olmadan sadece bize destek olmak için yaptı. Bütün sürecin görüntüleri bende var. Dedim ki, “Birileri hep kendi yakınlarını belediyelere dolduruyor, kendi insanlarını alıyorlar biz bunu yapmıyoruz” dedim. Binlerce iş başvurusu var, direniyoruz almamak için. Ama mecburen temizlik işçisi ve garson alacağız, bunun için de bir komisyon kurduk 6 kişilik. Bu komisyon yapıyor, ben o komisyonda yokum.”

‘BELEDİYEDE BİR TANE AKRABAMIN İŞE BAŞLADIĞI TESPİT EDİLSİN, BÜTÜN TRABZON’DAN ÖZÜR DİLEYECEĞİM’

Belediyede kendisinin akrabalarının çalıştığıyla ilgili söylentilere tepki gösteren Başkan Kaya, şöyle konuştu:

Hepinizin huzurunda bütün kamuoyuna şunu söylüyorum. Hani “Akrabalarını belediyeye doldurdu” deniyor ya, hepinizin huzurunda söylüyorum, Ortahisar Belediye Başkanı olduktan sonra belediyede benim 1 tane akrabamın işe başladığı tespit edilsin, ben bütün Trabzon’dan özür dileyeceğim. Kaldı ki herkes ekibiyle çalışır, herkesin ekibini kurmak, adam almak hakkı vardır. Ama bilen bilmeyen o kadar çok şey söylüyor ki. Ben belediyeye akrabalarımı doldurmuşum! Böyle ipe sapa gelmez iddialar ortada duruyor. Bunları kamuoyuna ve Allah’a havale ediyorum. Ben kendimden eminim, duruşum nettir. Ben başkan olduktan sonra bir tane akrabam işe başlamamıştır.”