Bolu Belediyesi tarafından Berk köyü mevkiindeki 378 dönüm arazi üzerine yapılması planlanan 100'üncü Yıl Cumhuriyet Parkı için ilk kazma vuruldu. Parkın ilk etabının yapılacağı alanda açıklamalarda bulunan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, parkın proje ihalesinin tamamlandığını belirterek, “Park içerisindeki göletlerde su sporları yapılacak. Alanda iki tane göletimiz var. Göletlerden bir tanesinin büyüklüğü yaklaşık 10 dönüm. Diğer küçük göletimiz yaklaşık bin metrekare. Burada özellikle kano sporu yapacağız. Gondollar olacak. Burada bir adet kayıkhane binası olacak. Çocuk oyun alanları var. Çocuk oyun alanlarının içerisinde 3 bin 300 metrekarelik bir alanda macera parkuru. Çok farklı bir parkur olacak. Çocuklarla ilgili spor alanı koyduk. Çocuk oyun grupları için de 550 metrekare ki çocuk oyun grubu için oldukça büyük bir metrekare, bir de bir kilometreden uzun bisiklet parkurumuz var.” diye konuştu.

Parkın içerisinde göl manzaralı 810 metrekare büyüklüğünde bir restoranın da olacağını söyleyen Başkan Özcan, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Ada gibi, Eskişehir Sazova’daki restorana benzeyecek. İki adet kafeteryamız, bir tanesi büyük 240 metrekare kapalı alanı bir tanesi de 140 metrekare kapalı alanı olan iki tane kafeteryamız olacak. 6 adet atölye yapacağız. Burada seramik, ahşap, resim, el işi, marangoz işleri gibi, büyüklüğü 50 metrekare civarında olan her biri 6 tane atölyemiz olacak. Bütün bu alanı görebilmek için de bir gözlem kulemiz var burada. Yaklaşık 12 metre yüksekliğinde olacak. Oradan baktığınızda bütün parkı görebileceksiniz. Bir tane de aynısından güneyde olacak. Japon bahçesi yapıyoruz, 3 bin 500 metrekare büyüklüğünde. Gölün çevresinde olacak. Bazı küçük törenlerin yapılabilmesi için 550 metrekarelik bir tören alanı bıraktık. Bazı gösterilerin yapılabilmesi için çim amfibimiz var, sahnesi de var. 350 metrekarelik alan sahne. Burası Bolu’nun en büyük parkı olacak hatta bölgenin en bük parkı olacak. İstanbul dahil, Eskişehir dahil, bu büyüklükte bir park yok. Sadece Ankara’da bundan daha büyük bir millet bahçesi var. Onun için bölgenin en büyük parkı olacak. “ (DHA)