Dünya genelinde yatırım, üretim ve tüketimde yenilenebilir enerji kaynaklarının payının arttığına işaret eden CK Enerji Çamlıbel Elektrik Genel Müdürü Muharrem Bülbül, “Türkiye’de enerji sektörünün öncü şirketi olarak biz de yenilenebilir enerjiye geçişe destek olacak çalışmalara ağırlık vermiş durumdayız. Bu kapsamda çevre dostu elektrik tedarik etmek isteyen tüm müşterilerimizin “Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası” (I-REC /International Renewable Energy Certificate) almalarına aracılık ediyoruz. Bu süreçte müşterilerimizin yanında yer alarak çevresel sürdürülebilirlik politikalarına destek vermekten büyük mutluluk duyuyoruz. I-REC belgesi alarak elektrik tüketimini yeşil enerjiden karşılayacağını belgeleyen otel yönetimini de attıkları bu değerli adım için gönülden kutlarım. Turizm ve konaklama sektöründe tüketicilerin yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına yönelik hassasiyetinin arttığı bu dönemde elde ettikleri bu sertifikanın kendilerine önemli avantajlar sağlayacağına inanıyorum” dedi. 

SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR GELECEK İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM 

Otelin Genel Müdürü Aydın Duran ise konuya ilişkin açıklamasında, “Küresel ısınmanın olumsuz etkilerini özellikle son yıllarda çok daha ağır hissediyoruz. Bu nedenle sürdürülebilir enerji kaynaklarının kullanılmasının çok önemli hale geldiği günümüzde tüm işletmelerin yeşil enerjiye yönelmesi gezegenimiz için son derece kritik. CK Enerji iş birliği ile ilk kez 2021 yılında aldığımız Yenilenebilir Enerji Sertifikası’nı (I-REC) bu sene tekrardan yenilemiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu sertifika ile şirketler, kullandıkları elektrik enerjisinin tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edileceğini taahhüt ediyor. Üretilen her birim elektriğin, kaynağından başlayarak takip edilmesi ve son tüketiciye kadar izlenebilmesini sağlayan bu sistem sayesinde, tüketiciler bilinçli ve güvenilir bir seçim yapabiliyor. Bu projenin sürdürülebilir bir gelecek için çok önemli bir adım olduğunu düşünüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.  

YENİLENEBİLİR ENERJİ SERTİFİKASI NEDİR? 

Son yıllarda giderek yaygınlaşan I-REC (Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası), RECs International tarafından geliştirilen elektriğin yenilenebilir enerji kaynaklarından üretildiğini belgeleyen uluslararası sertifikasyon sistemi. Uluslararası bağımsız bir kuruluş olan IREC Foundation tarafından verilen ve denetlenen bu sistemde, yenilenebilir enerji tesislerinde (güneş, rüzgâr, hidroelektrik, jeotermal ve biokütle) üretilen her 1 MWh elektrik karşılığında bir sertifika oluşturuluyor. Yetkili enerji şirketleri de bu sertifikayı talep eden müşterilerinin elektrik enerjilerini yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanmasına destek veriyor. 

Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere gelişmekte olan ülkelerdeki firmalar, satın aldıkları ürünleri üreten tesislerin yenilenebilir enerji sertifikası almasını şart koşarken buna karşılık çeşitli avantajlar da sağlıyor. Aynı zamanda yeşil enerji kullanımının karbon salınımının azaltılmasına yönelik olumlu bir adım olması nedeniyle tüketici davranışını yeşil enerji kullanan tesisler için pozitif yönde etkileyen bir unsur olarak öne çıkıyor.