Daha önceden virane ve mezbelelik olan alana, İlkadım Belediyesi tarafından "Yeşil ve Mavinin Buluştuğu Mekan" sloganından yola çıkılarak Kale Kafe Restoran yapıldı. İlkadım Belediye Başkanı ve Adayı Necattin Demirtaş’ın Kadifekale Mahallesi'nde hayata geçirdiği projenin açılışı, geniş katılımlı bir törenle yapıldı.

Yakınındaki tarihi eser nedeniyle bakanlık takibiyle yapılan kafenin sürecinden bahseden Başkan Necattin Demirtaş, “Kale Kafe 1 senedir hizmet veriyordu ama açılışını yapmak bugüne nasip oldu. Kale Kafe adım adım başlayarak büyüyerek bugüne kadar geldi. Fırın sonradan yapıldı. Tuvaletler, su tankları, jeneratör sonradan ilave edildi. Yani burası 1 günde bitmedi. Parça parça işleyerek bugünkü halini kazandı. Kafenin olduğu yer, eskiden mezbelelik, kötü niyetli insanların kullandığı bir alandı. Burayı eski mezbelelik halinden kurtarmak için büyük uğraş verdik. Tarihi eser olduğu için Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan müze yetkilileri ile birlikte yaparak son haline kavuşturduk. Yapımı o yüzden uzun sürdü. Mahallemize ve ilçemize güzel bir eser kazandırmış olduk. İlçemize nezih bir yer kazandırdığımız için mutluyuz” dedi.

Santa Harabeleri yolu yenilendi Santa Harabeleri yolu yenilendi

Belediye devraldıkları 2019 yılından bu yana toplam mal varlıklarının 16 kat arttığına dikkat çeken Başkan Demirtaş, “Mali açıdan 2019 yılında elimizdeki toplam mal varlığı 219 milyon TL’ydi. Şu anda 31 Aralık 2023 itibariyle mal varlığımız 4 milyar 450 milyon TL’ye çıktı. Tam 16 kat arttı. Ticaret veya bir şey yapmadık. Ne yaptık? Ben belediyenin herhangi bir tesissinde yemek yediysem, yediğim yemeğin parasını ödemeden oradan çıkmadım. Her harcamaya dikkat ettik, her şeyden tasarruf ettik ve sonuçta böyle bir tablo ortaya çıktı. Belediyeye ev yönetimi gibi bakıyorum. Eğer 30 bin TL kazanan bir aile aylık 50 bin TL harcarsa bütçeyi ayarlayamaz. Belediye de gelirinden çok harcama yaparsa açık verir. Türkiye’deki 1950 belediyeden borcu olmayan 10 belediye yok. Onun için toplum bunu sorgulamayı becerirse lüzumsuz para harcayanlar belediyelerde barınamaz” diye konuştu.

İYİ Parti İlkadım Belediye Başkan Adayı Necattin Demirtaş’ın konuşmasının ardından kafenin açılış kurdelesi dualarla kesildi. Açılışta İYİ Parti Samsun Büyükşehir Adayı İmren Nilay Tüfekçi de hazır bulundu. Kafede emeklilere yüzde 30 indirim yapıldığı belirtildi.