Osman Kubilay KÜÇÜKMUSTAFA/HOPA (Artvin), (DHA)- ARTVİN'in Hopa ilçesi açıklarında fırtınada sürüklendiği kıyıda karaya oturup, 13 mürettebatı, operasyonla kurtarılan kuru yük gemisi, 177 gündür kurtarılmayı bekliyor. Ağır hasar alan alt kısmı onarılıp, bulunduğu yerden çekileceği ya da parçalanarak taşınması düşünülen geminin akıbeti ilçede merak konusu oldu. Kimileri özellikle turistlerin ilgisini çeken geminin güzel manzara oluşturduğu için bulunduğu yerde kalmasını isterken, kimileri de biran önce kaldırılmasını istiyor.

Zonguldak'ta ailesi ile birlikte denize giden 7 yaşındaki Yaren, boğuldu Zonguldak'ta ailesi ile birlikte denize giden 7 yaşındaki Yaren, boğuldu

Doğu Karadeniz’de, 27 Kasım’da Esenyalı Gemi İşletmeciliği’ne ait Palau bandıralı ‘FR Pearl’ adlı kuru yük gemisi, Gürcistan'ın Batum Limanı'na yükünü boşalttıktan sonra boş olarak dönerken, etkili olan fırtına nedeniyle Hopa açıklarına demirledi. Şiddetini artıran fırtınada sürüklenen gemi, liman yakınlarında sahilde karaya oturdu. Alt kısmında hasar alan gemide mahsur kalan 6'sı Türk, 5'i Azerbaycanlı, 2'si Endonezyalı olmak üzere toplam 13 mürettebat; AFAD, Sahil Güvenlik, AKUT, polis, itfaiye ekiplerince gemiyle kara arasında kurulan makaralı çelik halat sistemiyle kurtarıldı. Kıyıya çıkarılan gemi personeli, güvenli alana alınıp, bölgede bekleyen sağlık ekipleri tarafından tedbir amaçlı kontrolden geçirildi.

GEMİNİN KURTARILMASI MERAK KONUSU OLDU

Bölgede hava koşullarının normale dönmesiyle alt kısmı ağır hasar alan kuru yük gemisi için planlanan operasyonlardan biri olan onarım sonrası güvenli limana çekilmesi kararlaştırıldı. Ancak 177 gündür bulunduğu alandan kurtarılmadı. Ağır hasar alan alt kısmı uzman ekipçe onarılıp, römorkörlerle bulunduğu yerden çekileceği ya da parçalanarak taşınması düşünülen geminin akıbeti ilçede merak konusu oldu. Kimi vatandaş özellikle turistlerin ilgisini çeken geminin güzel manzara oluşturduğu için bulunduğu yerde kalmasını isterken, kimileri de biran önce kaldırılmasını istiyor.

‘İŞLER AĞIR GİDİYOR’

Geminin onarım çalışmalarının çok ağır işlediğin söyleyen Resul Köse, "Bu gemi Kasım ayında çok fırtınalı bir zamanda geldi, karaya vurdu. Sürüklenince dümeni kırıldı. Burada o zamandır duruyor. İçerisinde çalışma yapıyorlar. Altta hasar gören yerleri tamir edip yüzdüreceklermiş. Vatandaşlar biraz tepkili ama başka yerden gelenler fotoğraf çektiriyorlar. Buradan kaldırılması lazım ama onarım işleri ağır gidiyor” dedi.

‘YILAN HİKAYESİNE DÖNDÜ’

İlçe sakinlerinden Bülent Toksoy “Gemi 6 aya yakın buradadır. Gemi çok şiddetli bir fırtınada karaya oturdu. Herhalde yakıt tankı delindiği için ondan sonra hareket edemez oldu. Bu gemi çalışması yılan hikayesine döndü her gelen ekip ayrı çalışıyor. Motordan su boşaltıyorlar. Bu geminin buradan kalkacağını tahmin etmiyorum. Bu mümkün değil. Oturmuş bir gemiyi kaldırmak için nasıl bir çalışma yürütülüyor kimsenin bilgisi yok” diye konuştu.

‘BİZİM İÇİN SAKINCASI YOK’

Naile Küçük de “Bizim için bir sakıncası ve zararı yok. Burası zaten kayalık olduğu için de yüzülmüyor. Burada onarım çalışması yapıldı. Bizim güzel bir manzaramız oldu. İlginç bir durum” şeklinde konuştu.

İsmail Altun ise “Bu gemi devlete de millete de zarar. Bir ara ‘sigorta şirketi ile anlaşıp parçalayacaklar’ dediler. 6 aydır burada yatıyor, satılacaksa satılsın, çekilecekse çekilsin. Altında bir delik tamiri bu kadar sürer mi? Ben anlamadım” dedi. (DHA)