OMÜ'de 21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve baharın gelişi anlamına gelen Nevruz Bayramı dolayısıyla 'Bahar Bayramı Ağaç Dikme Töreni gerçekleştirildi. GreenMetric sıralamasında 2023 yılında 98 üniversite arasında 33. sıraya yükselen OMÜ'de, Hocalı Anıtı ile İncesu Deresi arasında kalan yaklaşık 20 bin metrekarelik alana 1500 fidanın dikimi düzenlenen törenle yapıldı. Törene, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Mehmet Muş, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, fidanların bağışçısı iş insanı İbrahim Erdemoğlu, davetliler ve öğrenciler katıldı.

'BEREKETLİ BİR GÜNE DENK GELDİ'

Prof. Dr. Durkaya: Batı Karadeniz’de çok alışık olmadığımız hortum olayları görülmeye başlandı Prof. Dr. Durkaya: Batı Karadeniz’de çok alışık olmadığımız hortum olayları görülmeye başlandı

Programda konuşan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Mehmet Muş, "Fidan dikme etkinliğimiz; rahmet ve bereketli bir güne denk geldi. Bağışçımız İbrahim Bey'e teşekkür ediyorum. Hem yatırımlarıyla hem de ülkesine karşı olan sevgisiyle bu ülkenin topraklarından çıkmış ve bütün yatırımlarını bu topraklara yapan bir girişimci, müteşebbis ve başarılı bir iş insanı. Sosyal faaliyet ve çalışmalardan da hiç vazgeçmiyor. Kendisiyle ben Ticaret Bakanı olduktan sonra tanıştık. Yaptığı yatırımlarla göğsümüzü kabarttı. Bu organizasyon için rektör hocamıza, bir önceki rektörümüze ve sadece bu ağaçların dikilmesi için şehrimize gelen İbrahim Bey'e teşekkür ediyorum" dedi.

Samsun'un doğasının güzel olduğunu söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, "Yağmurun yağması ile fidan dikiminin aynı anda çok yakıştı. Samsun iklim olarak Türkiye'nin en güzel şehri. Hatta dünyanın en mümtaz yerlerinden bir tanesi. Dolayısıyla toprağa, suya ve tüm canlılara çok özen gösteren bir şehiriz" diye konuştu.

'SADECE AĞAÇLANDIRMA OLMAYACAK'

'Doğayla iç içe yaşayan bir kültürün çocuklarıyız' diyen OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal ise, "Doğadan karşılıksızca istifade ettik, bazen de acımasızca davrandık. Ancak artık özen gösterme, doğayı geri diriltme, doğadan sadece insanların değil de bütün varlıkların adilce yararlanabilmesi ve güven içerisinde yaşayabilmesi için alanların yeniden tanzimi gerekiyor. OMÜ 8 bin 800 dönüm gibi bir alanın ağaçlandırma politikası sayesinde bütünüyle yaşayan bir kampüse dönüştürme çalışması oldu. OMÜ, kampüsünde Türkiye'de tek olan 'Yaban Hayatı Araştırma Enstitüsü' kurulmak suretiyle bu çalışmaların arka planının oluşturulması öngörüldü. Ağaçlandırdığımız alanın sadece ağaç dikmek değil de ormanın içerisinde kuşun, böceğin yiyebileceği; insanların dolaşırken toplayabileceği meyveleri de sayarsak toplam1500 kadar ağaç dikilmiş olacak" ifadelerini kullandı.

Fidanların bağışını yapan iş insanı İbrahim Erdemoğlu, "Daha önce Samsun'da, önceki dönem rektörümüze, 'üniversitemizde yapılacak bir ağaçlandırma operasyonu olduğunda buna dahil olmak istiyoruz' demiştim. Rektörümüzle irtibata geçerek bu sözümüzü tutalım dedik" dedi.

Konuşmaların ardından, protokol üyeleri ve öğrenciler, birlikte fidan dikimi gerçekleştirdi. (DHA)