Ersin DEMİR/SAMSUN, (DHA)-SAMSUN'da 'Orman Benim' kampanyası kapsamında, orman yangınlarına neden olan atıklar, öğrenciler tarafından toplandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü tarafından orman yangınlarını azaltmak, önlemek ve vatandaşların bilinçlendirilmesi amacıyla 'Orman Benim' kampanyası başlatıldı. Kampanya kapsamında, Ondokuz Mayıs Üniversitesi kampüsü içerisinde yer alan ormanlık alanda öğrenciler, yangınlara sebep olan atıkları temizledi. 81 ilde eş zamanlı olarak başlatılan proje ile öğrenciler, ellerindeki çöp poşetlerine, ormanlık alandaki cam, plastik ve kağıt benzeri atıkları topladı. Toplanan atıklar ise imha edildi.

'ORMAN YANGINLARININ YÜZDE 90'I İNSAN KAYNAKLI'

Bolu Belediyesi, CHP ile AK Parti'nin il başkanlarına 'izmarit atma' cezası kesti Bolu Belediyesi, CHP ile AK Parti'nin il başkanlarına 'izmarit atma' cezası kesti

Kampanyanın tüm yurtta eş zamanlı başladığını söyleyen Samsun Vali Yardımcısı ve Atakum Kaymakamı Kemal Yıldız, "Orman Benim kampanyası çerçevesinde tüm yurtta, valilerimiz, kaymakamlarımız, bölge müdürlerimiz, üniversitelerimiz olarak öğrencilerimizle birlikte bir farkındalık kampanyasında çalışmaya başladık. Tüm yurtta, öğrencilerimizle ve vatandaşlarımızla birlikte ormanlarımızı temizliyoruz. Orman yangınlarına sebep olan orman atıklarını temizlemeye çalışıyoruz. Bilindiği gibi, orman yangınlarının yüzde 90'ı insan kaynaklı ve bunlarında önemli bir kısmı, insanların ormanlara bıraktıkları atıklardan kaynaklanıyor. Bu konuda bir farkındalık oluşturmak istiyoruz" dedi. (DHA)