Osman Kubilay KÜÇÜKMUSTAFA/ RİZE, (DHA)- RİZE Valisi İhsan Selim Baydaş, 5 ilde eş zamanlı yapılan uyuşturucu operasyonunda gözaltına alınan 25 kişiden 19’unun tutuklandığını belirterek, "Uyuşturucuyla mücadelede tavizsiz ve kararlı bir biçimde mücadelemiz devam edecek. Bu operasyonlarla bu güveni perçinlemeye devam ediyoruz. Güvenilir bir şehir olma hassasiyetini tekraren vurguluyoruz, vurgulamaya devam ediyoruz" dedi.

Rize Valisi İhsan Selim Baydaş İl Emniyet Müdürlüğü'nde yaptığı açıklamada, uyuşturucu ile mücadele kapsamında 5 ilde ortaklaşa yapılan operasyonlarda 19 kişinin gözaltına alındığını, ülkeye TIR dorsesinde 30 düzensiz göçmen sokan şüphelinin de tutuklandığını belirtti. Vali Baydaş, operasyonda gözaltına alınan 25 kişiden 19’unun tutuklandığını aktararak, "Geçtiğimiz hafta İl Emniyet Müdürlüğümüzün koordinesinde Rize merkezli 5 il de eş zamanlı bir operasyon düzenledik. Rize ilinde 18, İstanbul'da 2, Trabzon'da 3, Bursa'da 1, Antalya'da 1 olmak üzere bu operasyon kapsamında 25 şahıs aynı gün eş zamanlı olarak gözaltına alınmıştır. Bu şahıslar üzerinde çeşitli oranlarda sentetik uyuşturucu maddeler, bu uyuşturucu maddelerin kullanımında hazırlanmasında kullanılan hassas teraziler, uyuşturucu madde öğütücüsü, uyuşturucu madde kullanım aparatı gibi uyuşturucu madde ile ilgili çeşitli miktarda malzeme ve çeşitli miktarda aparat ve öğütücü yakalandı. Bu şahıslar emniyetimiz tarafından adliyeye sevk edilmiştir. Yakalanan 25 şüpheliden 18’i ‘Uyuşturucu madde, imalat ve ticaretinden’ tutuklanmıştır. Bir tanesi de bir başka suçtan tutuklu olduğu için toplamda 19’u uyuşturucu madde, ticaret ve imalatından tutuklanmış oldu" dedi.

'GÜVENİ PERÇİNLEMEYE DEVAM EDİYORUZ'

Uyuşturucu ile mücadelenin tavizsiz bir şekilde devam edeceğini kaydeden Vali Baydaş, "Uyuşturucuyla mücadelede tavizsiz ve kararlı bir biçimde mücadelemiz devam edecek. Bu meseledeki en ince detaya kadar hassasiyetle hem emniyetimiz hem jandarmamız hem sahil güvenliğimiz en ince detaya kadar hiçbir ayrıntıyı atlamadan mücadeleyi sürdürmüş olacağız. Rize güvenli bir şehirdir. Biz bu operasyonlarla bu güveni perçinlemeye devam ediyoruz. Güvenilir bir şehir olma hassasiyetini tekraren vurguluyoruz, vurgulamaya devam ediyoruz” diye konuştu.

Yola beton dökülen mikserin şoförüne para cezası Yola beton dökülen mikserin şoförüne para cezası

SUÇÜSTÜ YAKALANAN İNSAN KAÇAKÇISI TUTUKLANDI

Rize’nin Ardeşen ilçesinde emniyet personeli tarafından durdurulan TIR'ın dorsesinde tuğlalar arasında oluşturulan gizli bölmede 30 düzensiz göçmeni yakalandığını hatırlatan Vali Baydaş, bu konuda şu ifadeleri kullandı:

"İl Emniyet Müdürlüğümüz ve Ardeşen İlçe Emniyet Müdürlüğümüz ekiplerince dün şehrimizden geçen üzeri tuğla yüklü bir TIR durdurulup trafik ekiplerimizce istihbarat birimlerimizce kontrol edildiğinde o tuğla yüklü TIR’ın içerisinde 27 Afganistan, 2 Bangladeş, 1 Pakistan olmak üzere 30 düzensiz göçmenin olduğu görülmüştür. Arkadaşlarımız bu şahıslarla ilgili gerekli işlemleri, Göç İdaresi Başkanlığımız ve ilgili birimlerimizle gerçekleştirmeye başladılar. Araç sürücüsü M.K. isimli şahıs da o an itibariyle gözaltına alınmıştı. Şu an itibariyle de tutuklanarak cezaevine gönderilmiştir. Burada tabii TIR'ın düzeneği de ilginç; üst taraf tuğlalarla kaplı, iç tarafında gelen kişilerin kalabileceği şekilde bir düzenek var.”

'SORUŞTURMA AÇTIK, AÇIĞA ALDIK'

Kentte Merkez Gülbahar Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde görevli personel H.T.’nin 'öğrencilere karşı maksadını aşan hal ve hareketlerde bulunduğu’ gerekçesiyle başlatılan idari soruşturma kapsamında açığa alındığını hatırlatan Vali Baydaş, gerekli görüldüğü takdirde Milli Eğitim Bakanlığı’ndan da müfettiş talep edileceğini söyledi. Vali Baydaş, bu konuda, "Milli Eğitim Müdürlüğümüze 25 Haziran itibariyle bir şikayet ulaşıyor. Milli eğitim müdürümüz bu konuyu hızlıca bana aktardı. Ben de aynı gün bu konu milli eğitime geldikten hemen sonra ilgili şahsın açığa alınması talimatını verdim. Açığa aldık ve soruşturma başlattık. Daha sonra ilerleyen saatlerde tabii sosyal medyada da birtakım paylaşımlar dolaştı. Ama açığa alma işlemi soruşturma açma işlemini gerçekleştirmiştik. Soruşturma başladı, devam ediyor. Bakacağız burada şikayete konu olan meselelerin detayı nedir? Konunun içeriği, teferruatı nedir? Orada bir idari zaaf var mıdır, yok mudur? Eğer okul idaresine bu konu yansıdı ve okul idaresinde bu meseleyle ilgili bir refleks gelişmediyse soruşturma elbette idarecilere yönelik de devam edecek. Bu hassasiyetin altını çizelim. Bu mesele ihmal edeceğimiz bir mesele değildir. Görevlendirdiğimiz müfettiş başladı. Bugün de görüştüm. Gidişatına göre Milli Eğitim Bakanlığı'ndan da müfettiş talep edeceğiz. Çok taraflı olarak bakacağız. Burada bir suistimal var mı? İfade edildiği gibi bir taciz var mı ve detayı nedir? Bununla ilgili endişeniz olmasın. Soruşturma açtık, açığa aldık. Ve eğer devamında ilerleyecek bir idari kusur varsa da onu da devam ettireceğiz” diye konuştu.

UYUŞTURUCU OPERASYONU KAMERADA

Öte yandan 19 şüphelinin tutuklandığı eş zamanlı uyuşturucu operasyon anları da polis kamerasına yansıdı. (DHA)