Ali Sencer ARSLANZONGULDAK,(DHA) - ZONGULDAK'ta, kurban pazarında 10 günde yalnızca 15 küçükbaş hayvan satırken, satıcı Can Alkan, "Kurban çadırının yerini bilmeyenler var. Son 6 gün kaldı. Daha ‘kurban pazarı kuruldu mu’ diye soranlar var. Bundan yana sıkıntı yaşıyoruz. Malımızın çoğu duruyor hala" dedi.

Rize-Artvin Havalimanı'nı 5 ayda 426 bine yakın yolcu kullandı Rize-Artvin Havalimanı'nı 5 ayda 426 bine yakın yolcu kullandı

Zonguldak’ta Çınartepe Mahallesi Akaryakıt Sokak'ta 10 gün önce kurban pazarı kuruldu. 8 büyükbaş ve 250 civarı küçükbaş hayvanın bulunduğu pazarda 10 günde sadece 15 hayvan satılabildi. Hayvancılar, satış yapamadıklarını anlatırken, bayramın yaklaşmasıyla satışlarının artmasını ümit ediyor. Küçükbaşlar 7 bin 500 liradan başlarken, büyükbaşlar 80 bin liradan başlayan fiyatlara satılıyor.

‘MALIMIZIN ÇOĞU DURUYOR’

Pazara büyükbaş hayvan getiren tek satıcı olan Can Alkan (27), “Kurban çadırının yerini bilmeyenler var. Son 6 gün kaldı. Daha ‘kurban pazarı kuruldu mu’ diye soranlar var. Bundan yana sıkıntı yaşıyoruz. Malımızın çoğu duruyor hala. 10 günden beri buradayız. Sattığımız küçükbaş 7-8 tane anca. İşler sıkıntılı, son günler kaldı. Malımızın çoğu duruyor. Yer konusunda sıkıntımız var. Müşteri de yeri bilmediği için gelemiyor. Gelen de tarifle 1 saatte zor buluyor. Biz kimseyi eli boş çevirmemek istiyoruz. Hesaplı veriyoruz. 250-260 kilo danaları herkes 140-150 bin liraya satıyor. Ben 120 bin liradan veriyorum. Hayvanına göre değişiyor. Piyasa ile bir işimiz kalmadı, satmak için geldik. Küçük başlarda 7 bin 500’den başlıyor. Büyükbaşlar da 80 bin ile 130 bin arası” dedi. (DHA)