Nurbay USTA/ŞAVŞAT (Artvin),(DHA)- TARIM ve Orman Bakanlığı’na bağlı Orman Genel Müdürlüğü tarafından Artvin'in Şavşat ilçesinde ’Orman Benim’ kampanyası kapsamında vatandaşlar, Sahara Milli Park alanında çöp topladı.

Şavşat ilçesinde Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Orman Genel Müdürlüğü tarafından ülke genelinde düzenlenen ‘Orman Benim’ kampanyası kapsamında Sahara Milli Parkı'nda etkinlik düzenlendi. Etkinliğe, Şavşat Belediye Başkanı Durmuş Aydın, Şavşat Orman İşletme Müdürü Murat Durmuş, Orman Muhafaza memurları ile çok sayıda öğretmen ve öğrenci kaldı. Katılımcılar ormanda çöp toplayıp, birbirleri ile hatıra fotoğraflı çektirdi. Toplanan çöpler traktörlerle atık çöp tesisine gönderildi.

'ÇÖPLER ORMAN YANGINLARINI ÇIKMASINDA ÖNEMLİ ETKENLER ARASINDA'

Etkinlikte konuşan Orman İşletme Müdürü Murat Durmuş, “Ülkemiz yüzölçümünün yüzde 30'u ormandır. Bugün bizler burada Tarım ve Orman Bakanlığımıza bağlı Orman Genel Müdürlüğümüz, orman yangınlarını önlemek için orman yolları, yanıcı etmenlerin ve çöplerin temizliği gibi çalışmalar yapacağız. Yangınların büyük bir çoğunluğu insan kaynaklı olduğu için hem bilgilendirme çalışmaları, hem de bir farkındalık oluşturmak adına ayrıca ormanlarımızda bulunan çöpleri toplamak, bu çöplerin büyük bir kısmı yangın için tehlike oluşturduğu için konu hakkında da bilgilendirme yaptık. Bu alanı çöp ve atıklardan arınmış hale getirmek, temiz tutmak, korumak sadece bir kurumun değil, toplum olarak hepimizin görevi ve sorumluluğudur. Ormanlara atılan çöpler orman yangınlarının çıkmasında önemli etkenler arasında yer almaktadır" diye konuştu.

Başkan Sandıkçı: Öğrencilerimizin daima yanındayız Başkan Sandıkçı: Öğrencilerimizin daima yanındayız

'HAVA VE SULARIMIZIN TEMİZLİĞİ BU ORMANLARA BAĞLIDIR'

Öğrencilerle birlikte çöp toplayan Şavşat Belediye Başkanı Durmuş Aydın da "Şavşat ilçemizde de orman işletme Müdürümüzün bu kampanya doğrultusunda yapmış olduğu bu etkinliği Şavşat Belediyesi olarak bizler de çok önemsiyoruz. Ormanlar hepimizin emaneti olduğu ve hep birlikte korumamız gerektiğini, orman yangınlarını önleme konusunda ve bu güzelim ormanlarımıza temiz tutma için alacağımız tedbirlerin ve etkinliklerin önemi çok büyüktür. Havamızın ve sularımızın temizliği bu ormanlara bağlıdır. Biz bugün burada orman işletme müdürlüğü personeli öğretmen ve öğrenci arkadaşlarımızla birlikte temizlik yapacağız ama her şeyden önemlisi halkımıza kirletmemeyi öğreteceğiz" dedi. (DHA)